شیر سوزنی استنلس استیل

globe-valve

از مشخصات Globe Valve ها ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

» جهت جريان سيال بر خلاف Gate Valve تغيير ميكند.

» تغيير جهت جريان سيال ايجاد تلاطم مينمايند

» تلاطم افت فشار را افزايش ميدهد.

» در Globe Valve افت فشار بيشتر از Gate Valve ميباشد.

» در Globe Valve فرسودگي به علت اصطكاك خيلي كمتر از Gate Valve ميباشد.

شيرهاي بشقابي بر اساس استاندارد BS 5322 و BS 1873 طراحي و ساخته ميشود و بصورت Tee تا Max 12” و بصورت استاندارد تا ۴۸” ساخته ميشود.

ساختمان اين شير طوري طراحي شده كه مايع از نقطه ورود به شير تا خروج از آن ۱۸۰ درجه تغيير جهت ميدهد. ساختمان مجرابند و نشيمنگاه آن طوري است كه به محض برقرار شدن جريان، تماس آنها با هم قطع ميشود همچنين باز نبودن كامل شير موجب فرسودگي آن نميشود و لذا از آن ميتوان براي تنظيم و كنترل جريان استفاده كرد. متناسب بودن تعداد دور دسته شير با حجم مجراي خروجي جريان كار تنظيم مقدار جريان را با دست آسان ميسازد. اكثر شيرهاي بشقابي داراي ساقه و فلكه متحرك هستند.

در هنگام مقايسه بين يك Valve Globe و Gate Valve معمولاً نشتي از نشيمنگاه شير بشقابي كمتر از دروازه اي است. اين بدين دليل است كه وضعيت تماسي مجرابند با نشيمنگاه در بيشتر وضعيت ها با زاويه قائمه است و اين باعث بوجود آمدن نيروي بيشتري براي بسته شدن و سفت شدن مجرابند و نشيمنگاه آن ميگردد

اين شيرها ميتوانند طوري قرار بگيرند كه وقتي مجرابند در جهت خلاف جريان مي بندد، انرژي جنبشي سيال مانع از بستن ميگردد و كمك به باز شدن شير ميكند و وقتي كه مجرابند در جهت جريان ميبندد انرژي جنبشي كمك به بستن آن ميكند و مانع از باز شدن شير ميشود. اين ويژگيها نسبت به ساير طرحها برتر هستند. خصوصاً وقتي كه بستن سريع جريان مورد نياز باشد.

انواع Globe Valve

Globe Valve ها معمولاً به سه صورت (Z-Body) (Y-Body) (Angle-Body) طراحي ميشود كه با توجه به محل نصب در خطوط ميتوان از آنها استفاده كرد.

طرح (Z-Body)

از اين نوع شير براي موارديكه سيال آب باشد ميتوان استفاده كرد. عمومي ترين نوع طراحي بدنه در Globe Valve ها طرح Z ميباشد. در اين شيرها صفحه جداكننده در سرتاسر بدنه كه شامل نشيمنگاه هم ميگردد به شكل Z ميباشد.

طرح (Y-Body)

طراحي فرم Y بهترين نوع بدنه براي از بين بردن افت فشار ذاتي در Globe Valve ها ميباشد و زاويه بين نشيمنگاه و محور خط ۴۵ درجه ميباشد. اين فرم از Globe Valve ها مناسب ترين نوع براي قرارگيري در فشارهاي بالا ميباشد.

طرح (Angle-Body)

اين طرح يك مدل تغيير يافته از طرح اصلي Globe Valve ميباشد. اين شير داراي انتهاي ۹۰ درجه ميباشد. در اين شير سيال قادر خواهد بود كه فقط با يك زاويه ۹۰ درجه بچرخد و خروج آن متقارن تر از خروج يك Globe Valve معمولي ميباشد. مزيت اصلي و ويژه اين شير آن است كه علاوه بر اينكه بعنوان يك شير ميباشد ميتواند به عنوان يك زانويي نيز عمل كند.

براي وضعيت هاي متعادل از فشار و دما Angle Globe Valve همانند يك Globe Valve معمولي عمل ميكند. وضعيت خروجي Angle Globe Valve بگونه اي است كه براي سيالات پويا و خورنده مناسب ميباشد. در سيستم هاي كه در آنها دما پائين ميباشد از Angle Globe Valve استفاده ميگردد در اين حالت فشار به پايين ديسك اعمال مي گردد كه اين خاصيت كاربرد اين شيرها را ارتقا داده و باعث محافظت از آببندها ميگردد. و همين از مقدار سايش بر روي نشيمنگاه و سطوح مجرابند نيز ميكاهد.

مجرابندهاي مورد استفاده در Globe Valve ها

در بيشتر اين شيرها براي طراحي مجرابند از يكي از سه طرح ذيل استفاده مي گردد:

۱٫ مجرابند كروي

۲٫ مجرابند تركيبي

۳٫ مجرابند سرپوش دار

مجرابند كروي:

مجرابند كروي در يك قسمت مخروطي شكل با نشيمنگاه قرار ميگيرد. از اين طرح عموماً در سيستمهاي با دما و فشار پائين استفاده ميگردد. Globe Valve ها با اين نوع مجرابند قادر به تنظيم جريان بوده ولي اصولاً براي قطع و وصل جريان مورد استفاده قرار ميگيرند.

مجرابند تركيبي:

در اين طرح بر روي مجرابند از يك حلقه غيرفلزي سخت استفاده گرديده است. حلقه مورد استفاده باعث سفت شدن نهايي مجـرابند مي-گردد. مجرابندهاي تركيبي اصولاً در سيستمهاي كه در آنها بخار و آب گرم جريان دارد مورد استفاده قرار ميگيرند. اين مجـرابندها در مقابل سايش مقاوم بوده و عملكرد مناسبي در كامل بسته شدن شير دارد.

مجرابند سرپوش دار:

اين نوع مجرابند وضعيت قابل تنظيم بالاتري را نسبت به دو طرح قبلي بوجود مي آورند. مجرابند سرپوش دار در شكل هاي متنوعي وجود دارد. در شكل عمومي همگي آنها داراي طول بلند و مخروطي مي باشند.

بدون دیدگاه

نظر شما!!